Ksenija Marković
Ksenija Marković, doktorand Fakulteta dramskih umetnosti, Beograd.
Ksenija Marković je rođena 1982. u Beogradu. Diplomirala je 2005. na Fakultetu primenjenih umetnosti, Beograd - odsek kostim/savremeno odevanje, a sledeće godine masterirala modni dizajn na Istituto Marangoni, Milano. Magistrirala je 2010. na Fakultetu primenjenih umetnosti sa autorskom kolekcijom i radom na temu promocije modnog stvaralaštva. Trenutno je na doktorskim studijama menadžmenta kulture i medija na Fakultetu dramskih umetnosti, Beograd, gde je i zaposlena kao stručni saradnik kostimograf. Kao deo tima Univerziteta umetnosti učesnik je aktuelnog TEMPUS projekta Scen-Tech čiji je predmet rada edukacija scenskih tehničara, a sa ciljem usklađivanja tržišta obrazovanja i rada u domenu pozorišne umetnosti
U toku poslednjih deset godina paralelno se bavi primenjeno-umetničkim stvaralaštvom i naučnim radom u oblasti kulture. Učestvovala je na velikom broju izložbi; pripremila nekoliko samostalnih autorskih kolekcija; bila anagažovana kao kostimograf Studia za izvođačke i vizuelne umetnosti Step Out; realizovala je brojna kostimografska i scenografskih rešenja; i radila u modnoj industriji.
U okviru godišnjeg simpozijuma ICOM-ovog komiteta za kostim (2011), pripremila je izložbu i predavanje na temu uticaja nasleđa na savremeno stvaralaštvo. Kao gost tribine Pop kultura u Domu Omladine Beograd govorila je o paralelnim tokovima socio-političkih i stilskih promena (2012), a sa radom „Netika promocije umetnosti“, učestvovala na skupu Filozofija medija u Opatiji (2012). U okviru sesije Kulturna i pozorišna politika, izlagla je na nacionalnom naučnom skupu Menadžment dramskih umetnosti i medija – izazovi 21. veka (2013). Izlagla i na Konferenciji kreativnih industrija Srbije na temu udruživanja kao preduslova razvoja sektora autorskog dizajna (2014).
U toku postdiplomskih studija bavila se i bavi istraživanjima u kontekstu: zakonske regulative i etike medija, popularne kulture i njene društvene funkcije, kulture sećanja, kreativnih industrija. Posebno istražuje polje uticaja kulturne politike na estetsku i tržišnu održivost pozorišta, što je ujedno predmet istraživanja buduće doktorske disertacije.
Jedan je od osnivača Udruženja BFW dizajn kolektiv i aktivno je angažovana na različitim projektima koji za cilj imaju domaću i međunarodnu promociju srpskog autorskog dizajna. Kontinuirano radi kao modni kritičar i saradnik je magazina FAAR i ELLE Srbija. Njeni naučni radovi objavljeni su u Zborniku Etnografskog muzeja („Neiscrpan izvor inspiracije savremenog modnog delovanja“, 2012), Zborniku Fakulteta dramskih umetnosti (Istorija i kultura sećanja - Pamćenje Muzeja pozorišne umetnosti Srbije” 2013-14) i časopisu In Medias Res (”Netika promocije umetnosti” 2012) .